Allsvenskan södra 1983-84
Lagen spelar dubbelmöten mot lagen i samma serie och enkelmöten mot lagen i den motsatta gruppen. De omgångar som lagen möter de från den andra gruppen är markerade med (mix) i resultaten nedan. Sammanlagt blir det 22 omgångar. Tabellerna för norr och söder räknas var för sig.

De fyra främsta lagen går till kvartsfinal där de ställs mot slutspelslagen från allsvenskan norra. Lag 5-6 har spelat klart. Lag 7 får kvala för att hålla sig kvar och lag 8 åker ur till div1.

Spelade matcher:

1983-11-27  IF Boltic - Nässjö IF.................5-3
1983-11-27  Katrineholms SK - Ale/Surte SK........1-5
1983-11-27  IFK Motala - Örebro SK................5-3
1983-11-27  Vetlanda BK - Villa BK................1-6

1983-12-03  Ale/Surte - Ljusdal...................4-4  (mix)
1983-12-03  Nässjö - Selånger.....................3-6  (mix)
1983-12-03  Villa - Falun.........................6-3  (mix)
1983-12-03  Örebro - Sandviken....................2-2  (mix)
1983-12-03  Broberg - Motala......................3-3  (mix)
1983-12-03  Edsbyn - Katrineholm.................11-1  (mix)
1983-12-03  Sirius - Boltic.......................2-4  (mix)
1983-12-03  Västerås - Vetlanda...................3-1  (mix)

1983-12-04  Ale/Surte - Selånger..................2-2  (mix)
1983-12-04  Nässjö - Falun........................4-8  (mix)
1983-12-04  Villa - Sandviken.....................3-2  (mix)
1983-12-04  Örebro - Ljusdal......................2-2  (mix)
1983-12-04  Broberg - Katrineholm.................7-2  (mix)
1983-12-04  Edsbyn - Vetlanda.....................1-1  (mix)
1983-12-04  Sirius - Motala.......................4-5  (mix)
1983-12-04  Västerås - Boltic.....................6-6  (mix)

1983-12-11  Katrineholm - Nässjö..................3-2
1983-12-11  Motala - Villa........................6-2
1983-12-11  Vetlanda - Örebro.....................5-2
1983-12-16  Boltic - Ale/Surte...................10-4

1983-12-18  Ale/Surte - Vetlanda..................4-8
1983-12-18  Nässjö - Motala.......................3-4
1983-12-18  Villa - Boltic........................2-4
1983-12-18  Örebro - Katrineholm..................1-3

1983-12-26  Ale/Surte - Motala....................3-4
1983-12-26  Katrineholm - Villa...................2-7
1983-12-26  Vetlanda - Nässjö.....................6-2
1983-12-26  Örebro - Boltic.......................3-8

1983-12-28  Boltic - Vetlanda.....................5-5
1983-12-28  Motala - Katrineholm..................5-2
1983-12-28  Nässjö - Örebro.......................2-4
1983-12-28  Villa - Ale/Surte.....................6-4

1983-12-31  Katrineholm - Boltic..................6-2
1983-12-31  Motala - Vetlanda.....................3-2
1983-12-31  Nässjö - Ale/Surte....................2-5
1983-12-31  Örebro - Villa........................6-7

1984-01-02  Ale/Surte - Örebro....................6-1
1984-01-03  Boltic - Motala.......................2-3
1984-01-03  Vetlanda - Katrineholm................6-2
1984-01-03  Villa - Nässjö........................7-2

1984-01-06  Boltic - Ljusdal......................7-1  (mix)
1984-01-06  Katrineholm - Sandviken...............5-3  (mix)
1984-01-06  Motala - Selånger.....................3-3  (mix)
1984-01-06  Vetlanda - Falun......................2-2  (mix)
1984-01-06  Broberg - Villa.......................7-4  (mix)
1984-01-06  Edsbyn - Nässjö.......................4-1  (mix)
1984-01-06  Sirius - Örebro.......................7-2  (mix)
1984-01-06  Västerås - Ale/Surte..................8-1  (mix)

1984-01-08  Ale/Surte - Sirius....................5-1  (mix)
1984-01-08  Nässjö - Västerås.....................2-3  (mix)
1984-01-08  Villa - Edsbyn........................3-5  (mix)
1984-01-08  Örebro - Broberg......................1-1  (mix)
1984-01-08  Falun - Boltic........................3-6  (mix)
1984-01-08  Ljusdal - Vetlanda....................5-1  (mix)
1984-01-08  Sandviken - Motala....................4-2  (mix)
1984-01-08  Selånger - Katrineholm................6-3  (mix)

1984-01-17  Boltic - Selånger.....................3-2  (mix)
1984-01-17  Katrineholm - Ljusdal.................2-5  (mix)
1984-01-17  Motala - Falun........................7-1  (mix)
1984-01-17  Vetlanda - Sandviken..................4-2  (mix)
1984-01-17  Broberg - Nässjö......................2-4  (mix)
1984-01-17  Sirius - Villa........................4-1  (mix)
1984-01-17  Västerås - Örebro.....................2-2  (mix)
1984-01-20  Edsbyn - Ale/Surte....................6-4  (mix)

1984-01-22  Ale/Surte - Broberg...................2-12 (mix)
1984-01-22  Nässjö - Sirius.......................6-4  (mix)
1984-01-22  Villa - Västerås......................5-3  (mix)
1984-01-22  Örebro - Edsbyn.......................3-4  (mix)
1984-01-22  Falun - Katrineholm...................3-1  (mix)
1984-01-22  Ljusdal - Motala......................5-1  (mix)
1984-01-22  Sandviken - Boltic....................3-8  (mix)
1984-01-22  Selånger - Vetlanda...................2-5  (mix)

1984-01-24  Boltic - Villa........................1-1
1984-01-24  Katrineholm - Örebro.................10-0
1984-01-24  Motala - Nässjö......................10-2
1984-01-24  Vetlanda - Ale/Surte..................5-1

1984-01-27  Nässjö - Boltic.......................3-4
1984-01-29  Ale/Surte - Katrineholm...............4-2
1984-01-29  Villa - Vetlanda......................5-2
1984-01-29  Örebro - Motala.......................5-5

1984-02-11  Boltic - Edsbyn.......................2-2  (mix)
1984-02-11  Katrineholm - Sirius..................5-5  (mix)
1984-02-11  Motala - Västerås.....................6-2  (mix)
1984-02-11  Vetlanda - Broberg....................4-1  (mix)
1984-02-11  Falun - Örebro........................2-4  (mix)
1984-02-11  Ljusdal - Nässjö......................9-4  (mix)
1984-02-11  Sandviken - Ale/Surte.................8-1  (mix)
1984-02-11  Selånger - Villa......................1-10 (mix)

1984-02-12  Boltic - Broberg......................6-4  (mix)
1984-02-12  Katrineholm - Västerås................1-3  (mix)
1984-02-12  Motala - Edsbyn.......................2-3  (mix)
1984-02-12  Vetlanda - Sirius.....................3-3  (mix)
1984-02-12  Falun - Ale/Surte.....................4-1  (mix)
1984-02-12  Ljusdal - Villa......................12-3  (mix)
1984-02-12  Sandviken - Nässjö....................6-3  (mix)
1984-02-12  Selånger - Örebro.....................4-5  (mix)

1984-02-14  Ale/Surte - Boltic....................4-7
1984-02-14  Nässjö - Katrineholm..................8-2
1984-02-14  Villa - Motala........................8-4
1984-02-14  Örebro - Vetlanda.....................2-5

1984-02-17  Boltic - Örebro.......................3-3
1984-02-17  Motala - Ale/Surte...................10-2
1984-02-17  Nässjö - Vetlanda.....................2-5
1984-02-17  Villa - Katrineholm...................8-3

1984-02-21  Ale/Surte - Villa.....................3-8
1984-02-21  Katrineholm - Motala..................2-6
1984-02-21  Vetlanda - Boltic.....................1-4
1984-02-21  Örebro - Nässjö.......................2-2

1984-02-24  Ale/Surte - Nässjö....................9-3
1984-02-24  Boltic - Katrineholm..................7-3
1984-02-24  Vetlanda - Motala.....................4-3
1984-02-24  Villa - Örebro........................9-5

1984-02-28  Katrineholm - Vetlanda................2-12
1984-02-28  Motala - Boltic.......................4-3
1984-02-28  Nässjö - Villa........................6-3
1984-02-28  Örebro - Ale/Surte....................5-5


Tabell:

Boltic............22  14  5  3  107-68   33
Motala............22  14  3  5  101-68   31
Villa.............22  14  1  7  114-86   29
Vetlanda..........22  12  4  6   88-62   28
-------------------------------------------
Ale/Surte.........22   6  3 13   79-117  15
Örebro............22   3  8 11   63-99   14
-------------------------------------------
Katrineholm.......22   5  1 16   63-116  11
-------------------------------------------
Nässjö............22   4  1 17   69-111   9



Jimmy Andersson
jimmy@jimbobandy.nu