Sluttabeller i div 2 & kval till div 1 1996-97
Seriesegrarna i de 8 div2-serierna går till kvalet till div1. Där hamnar även 4 lag från div1 som hamnat på en kvalplats i sin serie. Kvalserierna består sedan av fyra stycken 3-lags-serier, där lagen möts i dubbelmöten. Segraren i varje kvalgrupp får spela i div1, medan övriga lag får spela i div2.


Div 2 Norrland:

 Härnösand.........14  11  0  3    92- 41   22
 ---------------------------------------------
 Östersund.........14  11  0  3    80- 53   22
 Nyborg............14  10  1  3    90- 56   21 
 Svartbjörnb.......14   8  1  5    67- 49   17
 Stugsund..........14   6  1  7    65- 68   13
 Holmsund..........14   3  1 10    58- 91    7
 Linghed...........14   3  1 10    53-106    7
 Sandvikarna.......14   1  1 12    38- 79    3

Div 2 Norra Svealand:
 Heros.............18  16  1  1   167- 56   33
 ---------------------------------------------
 Wallvik...........18  12  2  4   110- 59   26
 Grängesberg.......18  10  3  5    96- 78   23
 Aros..............18  11  1  6   116-104   23
 Forsbacka.........18   7  3  8   109-117   17
 Hamrångef.........18   7  2  9    92- 92   16
 Sandviken.........18   7  0 11    88- 96   14
 Borl/St.Tuna......18   5  4  9    86-139   14
 ---------------------------------------------
 Falun.............18   3  1 14   101-139    7
 Liljan............18   3  1 14    76-161    7

Div 2 Västra Svealand:
 Otterbäcken.......18  15  2  1   129- 54   32
 ---------------------------------------------
 Slottsbron........18  15  0  3   145- 54   30
 Filipstad.........18  11  3  4   152- 89   25
 Nitro/Nora........18   9  1  8    92- 82   19
 Mosserud..........18   9  1  8    74- 67   19
 Kristinehamn......18   9  1  8    96- 93   19
 Elles.............18   8  1  9    91-101   17
 Kungälv...........18   5  1 12    59- 81   11
 ---------------------------------------------
 Skövde............18   3  1 14    61-155    7
 Tolsj Farm........18   0  1 17    53-176    1

Div 2 Mellersta Svealand:
 Gustavsberg.......18  17  0  1   160- 66   34
 ---------------------------------------------
 Unik..............18  14  1  3   199- 66   29
 Sköndal...........18  12  0  6    88- 56   24
 Hässelby..........18  11  1  6   112- 88   23
 Vattholma.........18  10  0  8    89- 97   20
 Essingeviken......18   8  1  9   120-125   17
 Spillersboda......18   6  1 11    71-106   13
 Wettershaga.......18   2  3 13    52-109    7
 ---------------------------------------------
 Rosersberg........18   3  1 14    61-137    7
 Lunden............18   2  2 14    68-170    6

Div 2 Östra Svealand:
 Huddinge..........18  17  0  1   284- 46   34
 ---------------------------------------------
 Uppsala...........18  12  2  1   148- 71   32
 Vesta.............18  12  1  5   122- 84   25
 Eskilstuna........18  11  0  7   133- 80   22
 Viljan............18   6  2 10    66-106   14
 Siriuspojkarna....18   6  1 11    61-119   13
 Vendelsö..........18   5  2 11    89-132   12
 Kungsängen........18   5  1 12    75-116   11
 ---------------------------------------------
 Tellusborg........18   5  0 13    83-142   10
 Trångs/Skog.......18   3  1 14    45-210    7

Div 2 Norra Götaland:
 Motala v Platen...18  14  2  2   153- 42   30
 ---------------------------------------------
 Finspång..........18  12  2  4   114- 69   26
 Borgia............18  10  2  6    86- 66   22
 Hälleforsnäs......18   9  3  6    97- 89   21
 Ericsberg.........18   7  5  6   104-104   19
 Åtvidaberg........18   8  3  7    89- 97   19
 Wreta kloster.....18   6  5  7    81- 69   17
 Backa.............18   5  4  9    86-103   14
 ---------------------------------------------
 Valla.............18   3  1 14    49-102    7
 Högsjö............18   2  1 15    59-117    5

Div 2 Södra Götaland:
 Gamleby...........18  15  1  2   124- 49   31
 ---------------------------------------------
 Ojaby.............18  14  0  4   118- 62   28
 Bruzaholm.........18  12  0  6   128- 97   24
 Waggeryd..........18  11  0  7    82- 79   22
 Tjustkulle........18  10  1  7   104- 84   21
 Åby/Tjureda.......18   8  2  8    61- 70   18
 Månsarp...........18   7  2  9    90- 81   16
 Hebe..............18   4  2 12    51-111   10
 ---------------------------------------------
 Melby.............18   4  0 14    63-104    8
 Löfstad...........18   1  0 17    53-137    2

Div 2 Västra Götaland:
 Sjöwik............18  14  0  4   115- 60   28
 ---------------------------------------------
 Blåsut............18  12  1  5    96- 67   25
 Vargön............18  12  1  5    79- 50   25
 Kareby............18   9  3  6    65- 50   21
 Sunvära...........18   9  1  8    74- 79   19
 Mölndal...........18   8  0 10    76- 67   16
 Kungälv...........18   8  0 10    77-100   16
 Plantaget.........18   6  2 10    76- 81   14
 ---------------------------------------------
 Slussen...........18   6  1 11    85-102   13
 Surte Vildcats....18   1  1 16    49-136    3



Kval till div 1, grupp 1:

 Söderfors..........4   3  0  1   41-14   6
 ------------------------------------------
 Heros..............4   3  0  1   22-19   6
 Härnösand..........4   0  0  4   14-44   0

Kval till div 1, grupp 2:
 Huddinge...........3   3  0  0   27-12   6
 ------------------------------------------
 Gustavsberg........3   1  0  2   16-27   2
 Köping.............2   0  0  2   10-14   0

Kval till div 1, grupp 3:
 Kinnevik...........3   3  0  0   19-12   6
 ------------------------------------------
 Sjöwik.............4   1  0  3   17-18   2
 Otterbäcken........3   1  0  2   11-17   2

Kval till div 1, grupp 4:
 Järhaga............3   3  0  0   24-10   6
 ------------------------------------------
 Gamleby............4   1  0  3   14-18   2
 Motala v Platen....3   1  0  2    7-17   2


Söderfors GoIF, Huddinge IF/BK, BK Kinnevik och Järhaga SK 
är klara för div1-spel 97/98.



Jimmy Andersson
jimmy@jimbobandy.nu