Svenska cupen 10/11
Årets upplaga av svenska cupen spelas i 3 omgångar. Två stycken kvalomångar och sedan ett slutspel dit 8 lag kvalificerar sig.

I kvalomgång 1 spelar Elitseriens lag 9-14 samt lag 1-5 från allsvenskan norra och allsvenskan södra. Det blir sammanlagt 16 lag som indelas i 4 grupper. De 2 främsta i varje kvalgrupp går vidare till kvalomgång 2.

I kvalomgång 2 så spelar Elitseriens lag 1-8 samt de 8 lag som gått vidare från kvalomgång 1. Det blir sammanlagt 16 lag som delas in i 4 grupper. De 2 främsta i varje kvalgrupp går vidare till slutspelet.

I slutspelet så spelar de 8 lag som gått vidare ett traditionellt slutspel med kvartsfinal, semifinal och final. Nytt för i år i svenska cupen är att samtliga matcher spelas i full matchtid, 2x45 minuter.

Kvalomgång 1, grupp A: (Spelplats Ale Arena)

2010-08-27  Ale/Surte BK - GAIS Bandy.............5-6

2010-08-28  IFK Kungälv - Ale/Surte...............5-4

2010-08-29  Kungälv - GAIS........................3-3


GAIS..................2  1  1  0   9- 8   3
Kungälv...............2  1  1  0   8- 7   3
-------------------------------------------
Ale/Surte.............2  0  0  2   9-11   0


Kvalomgång 1, grupp B: (Spelplats Slättbergshallen, Trollhättan)

2010-08-27  Gripen/Trollh BK - IFK Vänersborg.....5-7
2010-08-27  IF Boltic - IFK Motala................5-6

2010-08-28  Vänersborg - Boltic...................9-2
2010-08-28  Gripen - Motala.......................1-5

2010-08-29  Vänersborg - Motala...................7-1
2010-08-29  Gripen - Boltic.......................4-4


Vänersborg............3  3  0  0  23- 8   6
Motala................3  2  0  1  12-13   4
-------------------------------------------
Gripen................3  0  1  2  10-16   1
Boltic................3  0  1  2  11-19   1


Kvalomgång 1, grupp C: (Behrn Arena, Örebro)

2010-08-27  Örebro SK - Katrin/Värmb BS...........4-7
2010-08-27  Tillberga Bandy - Skutskärs IF........8-0

2010-08-28  Tillberga - KVBS......................6-8
2010-08-28  Örebro - Skutskär.....................4-4

2010-08-29  Katrineholm - Skutskär................4-3
2010-08-29  Örebro - Tillberga....................2-3


Katrineholm...........3  3  0  0  19-13   6
Tillberga.............3  2  0  1  17-10   4
-------------------------------------------
Örebro................3  0  1  2  10-14   2
Skutskär..............3  0  1  2   7-16   0


Kvalomgång 1, grupp D: (Dina Arena, Edsbyn)


2010-08-27  Falu BS - Ljusdals BK.................4-4

2010-08-28  Ljusdal - IFK Rättvik.................5-1

2010-08-29  Rättvik - Falun.......................4-4


Ljusdal...............2  1  1  0   9- 5   3
Falun.................2  0  2  0   8- 8   2
-------------------------------------------
Rättvik...............2  0  1  1   5- 9   1


Kvalomgång 2, grupp E: (Sparbanken Arena, Lidköping)

2010-09-03  Villa/Lidk BK - GAIS Bandy............9-2
2010-09-03  IK Sirius - IFK Kungälv...............7-4

2010-09-04  GAIS - Kungälv........................6-3
2010-09-04  Villa/Lidk - Sirius...................8-3

2010-09-05  Sirius - GAIS.........................8-4
2010-09-05  Kungälv - Villa/Lidk..................1-10


Villa/Lidk............3  3  0  0  27- 6   6
Sirius................3  2  0  1  18-16   4
-------------------------------------------
GAIS..................3  1  0  2  12-20   2
Kungälv...............3  0  0  3   8-23   0


Kvalomgång 2, grupp F: (Slättbergshallen, Trollhättan)

2010-09-03  IFK Vänersborg - IFK Motala...........4-2
2010-09-03  Hammarby IF - Västerås SK.............2-6

2010-09-04  Vänersborg - Västerås.................2-5
2010-09-04  Motala - Hammarby.....................3-9

2010-09-05  Vänersborg - Hammarby.................3-7
2010-09-05  Motala - Västerås.....................7-9

Västerås..............3  3  0  0  20-11   6
Hammarby..............3  2  0  1  18-12   4
-------------------------------------------
Vänersborg............3  1  0  2   9-14   2
Motala................3  0  0  3  12-22   0


Kvalomgång 2, grupp G: (Behrn Arena, Örebro)

2010-09-03  Tillberga Bandy - Sandvikens AIK......5-6
2010-09-03  Katrin/Värmb BS - Vetlanda BK.........1-6

2010-09-04  Tillberga - Vetlanda..................5-4
2010-09-04  KVBS - Sandviken......................1-12

2010-09-05  Sandviken - Vetlanda..................5-4
2010-09-05  Tillberga - KVBS.....................11-1


Sandviken.............3  3  0  0  23-10   6
Tillberga.............3  2  0  1  21-11   4
-------------------------------------------
Vetlanda..............3  1  0  2  14-11   2
KVBS..................3  0  0  0   3-29   0


Kvalomgång 2, grupp H: (Dina Arena, Edsbyn)

2010-09-03  Ljusdals BK - Edsbyns IF..............4-7
2010-09-03  Falu BS - Bollnäs GIF.................1-7

2010-09-04  Falun - Edsbyn........................2-7
2010-09-04  Ljusdal - Bollnäs.....................4-7

2010-09-05  Ljusdal - Falun.......................5-5
2010-09-05  Edsbyn - Bollnäs......................2-2


Bollnäs...............3  2  1  0  16- 7   5
Edsbyn................3  2  1  0  16- 8   5
-------------------------------------------
Ljusdal...............3  0  1  2  13-19   1
Falun.................3  0  1  2   8-19   1


Kvalomgång 3, slutspel: (Arena Vänersborg)

Kvartsfinaler:

2010-10-01  Villa/Lidk BK - Hammarby IF..........10-3
2010-10-01  Västerås SK - IK Sirius...............3-5
2010-10-01  Sandvikens AIK - Edsbyn...............8-6
2010-10-01  Bollnäs GIF - Tillberga Bandy.........4-3

Semifinaler:

2010-10-02  Bollnäs - Sirius......................6-3
2010-10-02  Sandviken - Villa/Lidk................6-2

Match om 3-e plats:

2010-10-03  Villa/Lidk - Sirius...................6-3

Final:

2010-10-03  Sandviken - Bollnäs...................7-3


Jimmy Andersson
jimmy@jimbobandy.nu